Sprawdzenie jakości spawów i badania NDT

Spawanie nie jest łatwym zadaniem. Nie każdy umie poprawnie spawać. Do takiej czynności bez żadnego ale trzeba się w trafny sposób przygotowywać. Chodzi tu przede wszystkim o pewny strój oraz zabezpieczenie twarzy. Każdy z nas wie mniej lub ewentualnie znacznie więcej na czym polega i jak wygląda proces spawania. Nie jesteśmy w stanie zabrać się za spawanie dowolnej powierzchni jeżeli uprzednio nie założymy odpowiedniej zabezpieczającej prowadzoną przez nas twarz maski spawalniczej. Takie maski dostępne są w sklepach budowlanych, na aukcjach internetowych a w pewnych momentach także oraz w hipermarketach. W trakcie spawania możliwe jest poparzenie ciała ludzkiego drobnymi skrami, jakie wytwarzane są w czasie procesu spawalniczego. Można także prześwietlić oczy lub też skaleczyć ciał drobnymi opiłkami. Wskutek tego też nie wolno ryzykować. Potrzebne jest należyte przygotowanie się do takiej pracy, nawet w owym czasie kiedy zespawać mamy nieduże części różnych rzeczy, materiałów. 

Forma spawów

Popularne i często wykonywane jest spawanie aluminium. Przedmioty wykonane z tego materiału bardzo łatwo poddają się obróbce. Bez trudności wolno je także spawać. Niewątpliwie musimy mieć dobry sprzęt. Powierzchnia, jaka będzie spawana ma obowiązek pozostać uprzednio przygotowywana. Nieodzowne jest jej wygładzenie oraz oczyszczenie. W wielu wypadkach takie czynności trwają dokładnie chwilę. Aluminium jest metalem, które nadzwyczaj łatwo i niezmiernie szybko można oczyścić z wszelakich zabrudzeń, rdzy. Dlatego także spawanie aluminium jest tak proste. Aby zespawać w trafny sposób, poprawnie konieczne jest znanie technik spawania – a tych jest dużo. Co niektórym z nas wydaje się, że spawanie jest proste. Nie jest to jednak prawdą. Spawania, tak jak oraz wielu innych czynności wypada się nauczyć. A to związane jest z czasem. Porządny spawacz w swoim zawodzie pracuje w szeregu przypadków nadzwyczaj wiele lat.

Badania NDT

Jakkolwiek samo spawanie to nie całość – pozornie odpowiedni spaw może nie wytrzymać naprężeń, a konstrukcja stalowa, na jakiej opierają się spawy może ulec zniszczeniu. Oczywiście wówczas wykonuje się odpowiednie badania radiograficzne. Są to usługi oferowane przez ekspertów, którzy analizują grubość i jakość spawów a także przeprowadzają stosowne badania konstrukcji i połączeń. Po co? Żeby wykryć ewentualne uszczerbki oraz w porę zapobiec tragediom budowlanym. Bardzo dobre w tego typu badaniach jest to, że badany materiał nie ulega jakiejkolwiek dekonstrukcji – badania są nieinwazyjne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *