Ochrona środowiska i smog a świadomość cywilna

Mniej więcej w połowie XIX wieku, obywatele naszej planety dojrzeli narastający stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Zaczęto się zastanawiać jakim sposobem zatrzymać czy też spowolnić ten proces, mając równocześnie na uwadze notoryczny rozwój cywilizacji. Tak urodziło się pojęcie ochrony środowiska. Jest to niesłychanie złożony temat, ponieważ obejmuje wiele niezmiernie trudnych do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących rodzajów fauny i roślinności

ocieplenie klimatu

skażenie powietrza oraz walka ze smogiem

emisję CO2

zmniejszanie lasów

utylizacja odpadów – od komunalnych do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Jakiekolwiek z tych zagadnień można podzielić na dziesiątki bardziej szczegółowych, wyłącznie po tym widać w związku z tym, jak jest to ważny i odpowiednio priorytetowy temat dla każdego państwa. Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, musimy się podporządkować wielu unijnym prawom dotyczących ochrony otoczenia. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na rozległe grzywny finansowe. Każde przedsięwzięcie mające na celu reformę jakości środowiska jest dofinansowane z unijnych środków. Na obszarze naszego kraju coraz to częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, nowatorskie oczyszczalnie ścieków, nawet w drobnych miejscowościach, pionierskie domy mieszkalne ekwipowane są w baterie słoneczne, i budowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem i społeczeństwem

Smog to obecnie nadzwyczaj niemało kłopot krajowych miast. By zmienić ten kłopotliwy stan rzeczy, należy zmienić grzanie węglowe na gazowe lub elektryczne. To smutne, nie każdą familię stać na takie koszty, stąd istotne zanieczyszczenia oraz smog – pozostają nam Maski antysmogowe kraków, które pomogą ocalić płuca przed złośliwym powietrzem.

Przezornie myśl ludności wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że skażone otoczenie ma gigantyczny wpływ na nas samych, nie mówiąc już o następnych pokoleniach. Przez wiele wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były złośliwymi nawozami, drzewka w lasach wycinał kto chciał, spuszczano ścieki prosto do rzek oraz jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że przyroda nie poradzi sobie sama z regeneracją otoczenia. Zanieczyszczenie powietrza przymusiło zastosowanie katalizatorów w autach, przekształcił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy w związku z tym do przodu, jakkolwiek wiele rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają obfity wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki gatunków zwierząt i roślin – straciliśmy je bezpowrotnie. Chociaż naukowcy próbują odnowić niektóre gatunki przy pomocy zachowanych próbek DNA, niemniej jednak prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu typów. Przyzwoicie, że w samą porę człowiek dostrzegł zagrożenie, a może jednakże za późno?

Zobacz także:maski dragon

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *